Hydraulický dielenský lis predstavuje univerzálny liek. Využiť možno napríklad na rovnanie, ohýbanie, lisovanie, tlačenie a ďalšie činnosti, pri ktorých je potrebné vyvinúť mimoriadne veľký tlak. U nás vyberajte od malých modelov s lisovacím tlakom 8 ton, vhodných skôr pre domáce dielne, až po ťažké dielenské lisy 20t, 30t a 50t, určené pre každodenné profesionálne využitie v autoservise či dielni, ale aj v priemysle, výrobniach a ďalších prevádzkach. Zvlášť pre autoservisy odporúčame zvoliť hydraulický dielenský lis o tlaku aspoň 20 ton, aby spoľahlivo zastal všetku prácu. Pre prevádzky zaoberajúce sa opravami väčších vozidiel sú vhodné dielenské lisy s ešte väčším tlakom.
Hydraulická pumpa + piestnice Max. tlak 20 ton Pre montáž a demontáž ložísk, zvislých čapov, silentblokov, vstrekovačov a pod. Balené v pevné kovové debne s molitanovou...
Jedným z náradia, ktoré podstatne uľahčujú veľa autoservisných a dielenských prác, je bezpochyby hydraulický lis. Pomocou prenosu sily v kvapaline - najčastejšie špeciálnym oleji - dokáže vyvinúť tlak až niekoľkých desiatok ton. Vďaka tomu ho možno používať na široké spektrum činností, napríklad pre nalisovanie a vylisovanie rôznych druhov ložísk, vyrovnávanie zohýbaných hriadeľov či nosníkov, tvarovanie nových dielov a pod.
Základ každého lisu tvorí pevný rám z oceľových profilov. Do neho je vstavaný hydraulický valec ovládaný ručnou pumpou, pri niektorých modeloch navyše doplnenú nožným pedálom. Obsluhe vďaka tomu zostávajú obe ruky voľné, napríklad pre manipuláciu s obrábaným dielom. Neoddeliteľnú súčasť tvorí pracovný stôl, na ktorý sa obrobky pri práci pokladajú. Ten často býva výškovo nastaviteľný v závislosti na tom, či je potrebné pracovať s menšími či veľkými diely. U štandardných modelov sa výška nastavuje ručne, pokročilejšie varianty majú dokonca špeciálny vrátok, ktorý zdvíhanie alebo spúšťanie stola uľahčuje.
Drvivú väčšinu moderných modelov výrobcovia vybavujú manometrom (najčastejšie klasickým analógovým - ručičkovým), ktorý zobrazuje momentálnu hodnotu tlaku.
Štandardne sa lis kotví pomocou skrutiek priamo do podlahy, menšie druhy možno umiestniť napríklad na ponk alebo podobnú pracovnú dosku.
Kúpa lisu predstavuje investíciu minimálne ôsmich až deviatich tisíc korún za najmenšie druhy, v prípade veľmi výkonných variantov s tlakom 70 a viac ton sa suma môže pohybovať až okolo 90 tisíc. Je preto na mieste vyberať s rozvahou.
Za najdôležitejší aspekt možno považovať už spomínaný tlak, ktorý je lis schopný vyvinúť. V prípade, že plánujete nástroj používať na ľahšie činnosti, napríklad lisovanie ložísk či silentblokov, stačí varianty s tlakom 20 alebo 30 ton, ktoré majú aj rezervu pre prípad občasných zložitejších prác. Pokiaľ má ale nov slúžiť napríklad v priemyselnej prevádzke alebo autoservisoch zaoberajúcich sa opravami nákladných vozidiel či ťažké stavebné a poľnohospodárskej techniky, je na mieste výber z druhov s tlakom 30 ton a vyššie.
Musíte tiež počítať s predpokladanou veľkosťou obrobkov. Na drobnosti stačí aj kompaktné druhy upevňované na dosky ponk a pod., Pre opracovanie väčších a húževnatejší predmetov vyberajte klasické veľké varianty s kotvením do podlahy.
Podstatnú úlohu hrá tiež predpokladané vyťaženie nástroje. Kým pre občasné vyžitie možno odporučiť lisy s manuálne nastaviteľnou výškou pracovného stola a pákovým ovládaním hydraulickej pumpy, pre intenzívnu vyťažovanie sa hodia skôr modely, ktoré obsluhe dokážu prácu čo najviac uľahčiť, napríklad ovládaním pedálom či nastavením výšky pracovného stola vrátkom.